
Kako dobiti bolji posao i kada napustiti stari
Dobar posao čini da imate osjećaj zadovoljstva kada idete na posao i motiviše vas da date sve od sebe svaki dan. Ako se osjećate demotivirano ili nezadovoljno u svojoj trenutnoj ulozi, možda je vrijeme da pređete na posao koji će vam više odgovarati. Pronalaženje novog posla koji bolje odgovara vašim potrebama uključuje procjenu vaših ciljeva u razvoju karijere, a zatim i istraživanje mogućih prilika. U ovom članku uk.indeed.com predlaže osam koraka koje je potrebno preći radi dolaska do boljeg posla, a slijedi i primjer o tome kako znati kada je vrijeme da krenete dalje.
Kako do boljeg posla
Ako se pitate kako da dobijete bolji posao, postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir, uključujući vaša postojeća znanja i vještine i vrstu kompanije za koju se nadate da ćete raditi. Slijedite ove korake kako biste identificirali prilike koje su u skladu s vašim vrijednostima i ciljevima u karijeri:
- Razmislite zašto želite promijeniti posao
Ako se ne osjećate sretno u svojoj trenutnoj ulozi, razmislite o razlozima zašto je to tako. Je li to zato što ne uživate u svakodnevnim zadacima i obavezama svog posla? Da li se osjećate demotivirano zbog nedostatka mogućnosti za napredovanje u karijeri? Identificiranje onoga što želite promijeniti u svojoj trenutnoj ulozi može vam pomoći da odlučite u kojim poslovima ćete se osjećati sretnije i motiviranije. Pažljivo razmotrite svoje kratkoročne i dugoročne ciljeve u karijeri i jesu li se promijenili od kada ste se prijavili za svoj posljednji posao. Važno je da se vaši dugoročni ciljevi u karijeri poklapaju sa vašim interesima i vještinama. Veća je vjerovatnoća da ćete biti sretni u svojoj karijeri ako radite nešto u čemu uživate i što vam omogućava da budete izvrsni.
- Procijenite svoje vještine
Kada shvatite za koje uloge želite da se prijavite, važno je da uporedite vještine koje imate sa vještinama koje su vam potrebne za konkretna radna mjesta. Gdje je to moguće, možete tražiti dodatne odgovornosti na poslu kako biste razvili neke od vještina koje bi vam mogle biti potrebne da biste se prijavili za nove uloge. Ako bi vam dodatne kvalifikacije mogle pomoći da se istaknete kao kandidat, možda bi bilo vrijedno pohađati kurs u slobodno vrijeme, bilo putem internetai ili u loklanoj obrazovnoj ustanovi. Možda biste se željeli prijaviti i za dobrovoljne pozicije koje vam mogu pomoći da razvijete svoje vještine i dodatno poboljšate svoj CV (životopis/biografiju).
- Razmislite za kakvu kompaniju želite da radite
Nakon što ste identifikovali šta tražite u novoj ulozi na novom radnom mjestu, vrijeme je da razmislite o vrsti kompanije za koju želite da radite. Može biti od pomoći da počnete razmišljanjem o tome šta radite i šta vam se ne sviđa u radu u vašoj trenutnoj kompaniji. Možda vam se sviđa posvećenost vašeg poslodavca eekološkim pitanjima, ali ne volite njegov paket beneficija za zaposlene. Kao i o široj kulturi i vrijednostima kompanije, razmislite o svojim individualnim potrebama, poput fleksibilnog radnog vremena, rada na daljinu ili korištenje službenog mobitela i sl..
- Istražite poslove za koje se želite prijaviti
Sada kada znate za koje vrste poslova i kompanija ste zainteresovani, možete započeti istraživanje konkretnih mogućnosti. Provjerite oglase za posao na koje biste se mogli prijaviti i sačuvajte svaki potencijalni oglas, uz napomenu za rok za prijavu. Kontaktirajte lokalnu javnu službu za zapošljavanje. Također, nekoliko puta sedmično ili svakodnevno provjerite web stranice za posao / job portale i prijavite se na obavijesti o poslovima. Kada pronađete oglas i radnu poziciju koja vam se sviđa, pomno istražite kompaniju kako biste bili sigurni da Vam odgovara prije nego što se prijavite. Možete se prijaviti i kod privatnih agencija za zapošljavanje koje će vam također pomoći da pronađete odgovarajući posao. Ovisno o djelatnosti u kojoj radite, regruter ili savjetodavac bi vam mogao pomoći da dobijete priliku za intervju kod poslodavaca. Važno je zapamtiti svoje prioritete kada komunicirate s regruterom – savjetodavcem i pobrinite se da vas oni predlože samo za pozicije koje vam odgovaraju. Najtraženija zanimanja u 2024. godini u Federaciji BiH možete vidjeti ovdje https://imaposla.ba/9886-2/.
- Ažurirajte svoj CV
Nakon što imate listu oglasa i pozicija na koje želite da se prijavite, vrijeme je da napišete prilagođeni CV za svaku od tih pozicija. Prije nego počnete kreirati prilagođene verzije, ne zaboravite ažurirati predložak CV-a kako biste uključili sva vaša nedavna radna iskustva i sve vještine koje ste razvili kako biste osigurali bolji posao. Pažljivo proučite svaki oglas za posao, skenirajući ključne riječi i ključne vještine koje možete istaknuti na vašem CV-u. Na primjer, ako se u opisu posla spominje iskustvo s Photoshopom, pobrinite se da je to jasno detaljno navedeno u CV-u koji šaljete uz prijavu za tu ulogu.
- Pripremite se za intervjue
Ako ste pozvani na intervju, provedite vrijeme pripremajući se i istražujući pitanja koje vam sagovornici mogu postaviti i naravno vježbajući svoje odgovore. Ne zaboravite da se pripremite za uobičajena pitanja za intervju, kao i pitanja specifična za konkretno radno mjesto. Možete se pripremiti za pitanja zasnovana na kompetencijama koristeći STAR metodu, koja strukturira vaš odgovor oko situacije, zadatka, akcije i rezultata. Ovaj pristup daje vam jasan uvid u vještine i iskustvo koje možete unijeti u predmetnu radnu poziciju. Ovo može povećati vaše samopouzdanje i pomoći vam da impresionirate sagovornika tog dana.
- Dobro razmislite o svojoj plati
Ako ste uspješni na intervjuu, sljedeća faza uključuje pregovore o vašoj plaći za novu ulogu. Osjećaj kao da zarađujete ono što zaslužujete važan je dio motivacije i sreće na poslu. Možete istražiti radna mjesta slična poziciji za koju ste se prijavili kako biste saznali više o tome kakvu platu možete očekivati u toj ulozi. Ako smatrate da vam je plata koju vam poslodavac nudi preniska, možete stručno objasniti zašto smatrate da treba da bude veća. Prihvatite samo platu kojom ste zadovoljni.
- Predajte svoju obavijest na poslu
Nakon što ste dogovorili platu i datum početka rada na svojoj novoj radnoj poziciji, o tome trebate obavijestiti svog trenutnog poslodavca. Čak i ako vam se nije svidjelo raditi tamo, važno je da odete u dobrim odnosima. Napišite službeno pismo o otkazu koje uključuje vašu izjavu o otkazu, vaš posljednji radni dan u skladu s ugovorenim otkaznim rokom i izrazite zahvalnost za vrijeme koje ste proveli u kompaniji. U idealnom slučaju, razgovarajte lično sa svojim kolegama i menadžerom o svojim planovima da date otkaz.
Kada je pravo vrijeme za traženje novog posla?
Unapređenje vaše karijere ne znači samo znati kako doći do boljeg posla, već i znati kada je vrijeme da krenete dalje. Ako niste zadovoljni na trenutnoj poziciji, razmislite o tome s kojim aspektima svog posla niste zadovoljni i da li se oni mogu riješiti. Nakon što prođete kroz ovaj proces, možete biti sigurni da je vaša odluka da odete ispravna za vašu karijeru. Evo nekoliko znakova da je možda došlo vrijeme za traženje nove uloge:
Osjećate se pod stresom ili nesretno na poslu
Jedan uobičajeni faktor koji uzrokuje da se ljudi osjećaju nesretno na poslu je stresno opterećenje u kombinaciji s nedostatkom priznanja ili podrške. Ako počnete da se osjećate preopterećeni svojim obavezama i ne dobijate potrebnu zahvalnost ili podršku, možete brzo izgubiti motivaciju. Razmislite o tome kako se osjećate direktno sa svojim neposrednim menadžerom. Možda nisu prepoznali vaše potrebe ili nisu bili spremni implementirati načine koji će vam pomoći da se osjećate sretnije u svojoj ulozi. Potražite bolje prilike kako interno u samoj kompaniji tako i eksterno.
Osjećate da se vaša karijera ne razvija
Čak i ako uživate u svom poslu, možda ćete osjećati da u vašoj trenutnoj ulozi nema daljeg prostora za rast ili napredak. Važno je da se osjećate kao da radite na nečemu vrijednom na poslu, bilo da su to nove odgovornosti ili unapređenje. Možete pokušati da zatražite od svog menadžera više odgovornosti na poslu, ali ako nema mjesta za napredak u vašoj trenutnoj ulozi ili vaša kompanija ne želi da vas unaprijedi, vjerovatno je vrijeme da pređete na drugi posao.
Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail