U organizaciji Akademije/Udruženja za kontinuiranu edukaciju zdravstvenih radnika, zdravstvenih saradnika i njegovatelja u Federaciji BiH, održava se peta po redu Stručna škola za prevenciju i tretman hroničnih rana, te Specijalistička obuka o prevenciji i nadzoru nad intrahospitalnim infekcijama.

Edukacije za zdravstvene radnike, saradnike i njegovatenje
Kontinuirane edukacije održavaju se u periodu od marta do juna 2025. godine u Sarajevu. Učesnici edukacija su ljekari, diplomirane medicinske sestre-tehničari i njegovatelji koji rade u Javnim i privatnim zdravstvenim institucijama u FBiH, te socijalnim ustanovama u Kantonu Sarajevo i šire.
Edukacije se održavaju kroz XII modula teorijske i praktične obuke. Jedan dio programa izvodit će se putem online platforme zbog predavača iz regiona i Evrope.
Cilj ovih edukacija je omogućiti sticanje novih znanja i praktičnih vještina zdravstvenih radnika, te upoznavanje sa novim smjernicama zasnovanim na naučnim dokazima i dokazima dobre medicinske prakse.
Predsjednik Akademije/Udruženja prof.dr Amer Ovčina, ističe da se obuke provode od 2020. kontinuirano, a obuhvataju različita područja u oblasti zdravstva. Navodi da je veliki broj zdravstvenih radnika uspješno završio različite edukativne programe/obuke, kao što je, naprimjer, specijalistička obuka iz palijativne njege, specijalistička edukacija o radu sa kritično oboljelim pacijentima, specijalistička obuka o zdravstvenoj njezi i demenciji, obuke za njegovatelje, trening trenera…
Edukacije provode univerzitetski profesori, certificirani treneri-predavači, zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici iz prakse, te stručnjaci iz inozemstva. Posebno ističemo partnerstvo sa zdravstvenim ustanovama u Kantonu Sarajevo, Komorom medicinskih sestara-tehničara Kantona Sarajevo, Crvenim križem/Krstom Kantona Sarajevo, Fakultetom zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu, Ustanovama socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo i šire.
Ove godine obukama prisustvuje više od 50 kandidata, te će svi kandidati nakon uspješno završene obuke i evaluacije dobiti certifikat o dodatno stečenim znanjima i kompetencijama.
Prof. Ovčina navodi da će polaznici edukacijskih tečajeva, stečena znanja adekvatno implementirati u svojoj praksi, te da će se na ovaj način poboljšati kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga unutar zdravstvenih i socijalnih organizacija u Federaciji BiH.
Pratite i ostale vijesti iz svijeta biznisa i tržišta rada na portalu www.imaposla.ba na sljedećem linku!
Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail