
BiH prva u Evropi po broju novih biznisa
Bosna i Hercegovina je prva zemlja u Evropi po broju novih biznisa u odnosu na broju stanovnika, a na posljednjem mjestu po uslovima u kojima se poduzetništvo odvija, istaknuto je na stručno-konsultativnoj konferenciji na temu „Kako podržati rast malih i srednjih poduzeća“ održanoj u Mostaru.
Vođa GEM (Global Economic Monitor) tima u BiH Vjekoslav Domljan tom je prilikom rekao kako se, nažalost, i nakon 30 godina mora pričati o istim stvarima jer pomaka nema.
“Svake godine u drugom mjesec Globalni monitor poduzetništva objavljuje svoje rezultate, a prema njima možemo reći da je u broju novih biznisa (18-64), u ukupnom broju ljudi, BiH prva, ne samo u zemljama slične veličine, nego prva u Evropi. Imamo najpoduzetnije stanovništvo. S druge strane, kada se gleda ocjena uvjeta kada je u pitanju poduzetništvo, mi smo zadnji na svijetu od 56 zemalja”, izjavio je profesor Domljan.
BiH ima indeks 3,4 i nalazi se na posljednjem mjestu, dok su najbolje mjesto na svijetu za biznis Ujedinjeni Arapski Emirati s indeksom 7,1.
“Ambijent je potpuno nepovoljan za poduzetništvo, stoga je potrebno puno toga uraditi. Rani poduzetnici se ne pretvaraju u „uhodan biznis“ jer za tri i pol godine nisu stali na svoje noge i po tome smo ispod prosjeka svoje grupe komparatora. Trebamo dosta raditi na finansijskoj podršci biznisima, na konsultantskoj i mentorskoj podršci, a posebno ženama poduzetnicima”, nabrojao je Domljan.
GEM u svojim analizama ima 13 uvjeta, a BiH ima zadovoljavajuće stanje u samo dva, dok samo tri zemlje zadovoljavaju svih 13 uvjeta.
Za Bosnu i Hercegovinu velik problem predstavljaju demografske prilike.
Potrebno je povećati produktivnost
“Ništa gore ne može zadesiti jednu zemlju nego pad stanovništva. Nije problem što je broj umrlih veći od broja rođenih, to se događa u više od stotinu zemalja svijeta. Nama je „dopunski problem“ jako velika migracija. Problem je što odlaze radnici i odvode svoje obitelji, tako da je u zadnjih 10 godina otišlo pola milijuna ljudi. Izgubili smo i kupce, stradamo i sa strane proizvodnje i sa strane potrošnje”, upozorava Domljan te dodaje kako je jedino rješenje povećati produktivnost, konkurentnost i izvoz.
Izvršna direktorica LINK Poduzetničkog centra Alisa Gekić istaknula je kako, ipak, nije sve tako crno i da BiH ima neke pozitivne pokazatelje.
“Ono što je pozitivno je to što rezultati svjetskog izvještaja o stanju poduzetništva pokazuju da se vidi nekakav napredak. I dalje postoji potreba za unapređenjem uslova poslovanja. Što se tiče zakonske regulative, neophodno je i dalje raditi na harmonizaciji zakonskih propisa u BiH, harmonizaciji između i unutar entiteta te harmonizaciji u skladu s praksom EU”, zaključila je Gekić.
Događaj je implementiran u okviru projekta „Poboljšanje rasta malih i srednjih poduzeća“, koji financira Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske, u okviru programa MATRA.
Pratite i ostale vijesti iz svijeta biznisa i tržišta rada na portalu www.imaposla.ba na sljedećem linku!
Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail